IATF 16949 – co to jest?

IATF 16949 szkolenie online - Wymagania branży motoryzacyjnej

IATF 16949 to międzynarodowy standard zarządzania jakością w branży motoryzacyjnej, opracowany przez International Automotive Task Force (IATF), który zastąpił standard ISO/TS 16949.

 

Standard ten określa wymagania dla systemu zarządzania jakością w branży motoryzacyjnej i zawiera specyficzne wymagania dla projektowania, wytwarzania i dostarczania części i podzespołów dla sektora motoryzacyjnego. Jest to standard stosowany przez dostawców i producentów dla branży motoryzacyjnej, którzy chcą zapewnić wysoką jakość swoich produktów, minimalizować ryzyko wadliwych produktów i zwiększyć zaufanie klientów i partnerów biznesowych.

 

Został on opracowany przez organizację International Automotive Task Force (IATF). W grupie tej znajdują się następujący producenci samochodów:

 • BMW Group
 • Daimler AG
 • Volkswagen AG
 • Groupe Renault
 • Stellantis (ex FCA)
 • Stellantis (ex PSA)
 • Ford Motor Company
 • General Motors
 • Jaguar Land Rover (JLR) Limited
 • Iveco
 • Geely Group

Dodatkowo do organizacji IATF należą National Automotive Industry Associations – AIAG (U.S.), ANFIA (Italy), FIEV (France), SMMT (U.K.) and VDA (Germany).

Wymienione powyżej organizacje to tzw. producenci oryginalnego wyposażenia, zwani dalej producentami OEM (ang. Original Equipment Manufacturer).

Dla wszystkich producentów zrzeszonych w IATF certyfikacja na zgodność z tą specyfikacją jest wymagana od wszystkich dostawców. Ponadto dostawcy ci zostali zobligowani przez zawarte w tym standardzie wymaganie do kaskadowania wymagań na swoich dostawców, co w rezultacie prowadzi do certyfikacji w całym łańcuchu dostaw.

Ponadto IATF 16949 łączy wymagania istniejących już francuskich, amerykańskich, włoskich i niemieckich norm systemów zarządzania w obrębie globalnego przemysłu motoryzacyjnego w celu poprawy jakości w ramach łańcucha dostaw.

Jednocześnie ma on zastosowanie nie tylko dla dostawców pierwszego rzędu (tzw. tier 1), ale dotyczy wszystkich organizacji dostarczających materiały, komponenty, podzespoły i usługi na linie montażowe producentów pojazdów drogowych.

 

Kto może się certyfikować na IATF 16949

 

Certyfikacja IATF 16949 jest przeznaczona dla przedsiębiorstw, które projektują, produkują lub dostarczają części i podzespoły dla branży motoryzacyjnej.

Producenci i dostawcy, którzy chcą uzyskać certyfikat wg. wymagań IATF muszą spełnić szereg wymagań dotyczących systemu zarządzania jakością oraz standardów jakościowych, takich jak ISO 9001:2015. Dodatkowo, firma musi przeprowadzić wewnętrzne audyty jakości oraz przechodzić audyty zewnętrzne przeprowadzane przez akredytowane organy certyfikacyjne.

Proces certyfikacji składa się z kilku etapów, w tym przeprowadzenia wstępnej oceny przedsiębiorstwa, opracowania planu działań korygujących, przeprowadzenia audytu wewnętrznego i zewnętrznego oraz uzyskania certyfikatu pozytywnie potwierdzającego spełnienie wymagań tego standardu.

Warto zaznaczyć, że certyfikacja ta nie jest obowiązkowa, ale coraz więcej producentów i dostawców w branży motoryzacyjnej wymaga od swoich partnerów biznesowych posiadania takiego certyfikatu, co może mieć pozytywny wpływ na ich wizerunek i pozycję na rynku.

 

Co mi da znajomość standardu IATF 16949?

 

Posiadanie wiedzy na temat standardu IATF 16949 i jego zasad może mieć wiele korzyści dla osób i przedsiębiorstw związanych z branżą motoryzacyjną. Oto niektóre z tych korzyści:

1. Zapewnienie jakości produktów i usług – Wiedza na temat standardu IATF 16949 pomaga zrozumieć wymagania dotyczące systemu zarządzania jakością w branży motoryzacyjnej i pomaga w zapewnieniu, że produkty i usługi są zgodne z wymaganiami klientów.

2. Zwiększenie zaufania klientów i partnerów biznesowych – Posiadanie certyfikatu IATF 16949 może zwiększyć zaufanie klientów i partnerów biznesowych do przedsiębiorstwa, co może przyczynić się do rozwoju biznesu i zwiększenia konkurencyjności na rynku.

3. Minimalizacja ryzyka wadliwych produktów – Zrozumienie wymagań standardu IATF 16949 pozwala na minimalizację ryzyka wadliwych produktów poprzez ustanowienie odpowiednich procedur i kontroli jakościowych w całym procesie produkcyjnym.

4. Zwiększenie skuteczności działań korygujących i zapobiegawczych – Wiedza na temat standardu IATF 16949 może pomóc w zidentyfikowaniu i eliminacji przyczyn problemów jakościowych, co przyczyni się do skuteczniejszych działań korygujących i zapobiegawczych.

5. Poprawa efektywności procesów – Implementacja standardu IATF 16949 może pomóc w poprawie efektywności procesów produkcyjnych i zarządzania jakością, co pozwoli na oszczędność czasu i kosztów.

6. Rozwój kariery zawodowej – Posiadanie wiedzy na temat standardu IATF 16949 może być cenną umiejętnością w branży motoryzacyjnej i może przyczynić się do rozwoju kariery zawodowej.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej certyfikacji oraz poznać prawidłową interpretację wymagań, to serdecznie zapraszam do skorzystania z oferty kursu IATF 16949, którego jestem autorem.

 

Podsumowanie

 

Podsumowując wymagania standardu IATF 16949 są bardzo rygorystyczne i obejmują takie kwestie jak zarządzanie ryzykiem, ciągłe doskonalenie procesów, monitorowanie działań korygujących i zapobiegawczych oraz audyty wewnętrzne i zewnętrzne. Standard ten jest uznawany za jedną z najbardziej wymagających norm w branży motoryzacyjnej i stanowi wyzwanie dla przedsiębiorstw, które dążą do osiągnięcia i utrzymania wysokiej jakości swoich produktów i usług.

Agata Lewkowska – trener Automotive Quality Online